Badanie Polisomnograficzne – Nie Lekceważ Zaburzeń Snu

Terapia bezdechu sennego:

  • Redukuje chrapanie i bezdech.
  • Zmniejsza ilość wybudzeń i oddawanie moczu w nocy.
  • Redukuje zmęczenie i senność dzienną.
  • Zmniejsza ryzyko wypadków komunikacyjnych.
  • Poprawia nastrój i pobudza energetycznie.
  • Poprawia koncentrację i pamięć.

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny to nie tylko męczące chrapanie, to schorzenie polegające na częstych i długich (trwających min. 10s) przerw w oddychaniu podczas snu. W przypadku najbardziej rozpowszechnionej, obturacyjnej postaci bezdechu sennego (OBS), do epizodu bezdechu dochodzi w momencie, gdy rozluźniona podczas snu tkanka mięśniowa gardła opada, zamykając przepływ powietrza.

Nocne objawy bezdechu:

Nocne symptomy obturacyjnego bezdechu sennego (OBS):
  • głośne i utrzymujące się chrapanie,
  • możliwe do zaobserwowania przerwy w oddychaniu,
  • duszenie się lub zaczerpywanie z trudem oddechu podczas snu,
  • niespokojny sen,
  • częste chodzenie do toalety.

Dzienne objawy bezdechu:

Dzienne symptomy obturacyjnego bezdechu sennego (OBS):
  • częsty poranny ból głowy,
  • wysoki stopień zmęczenia,
  • słabą koncentrację,
  • drażliwość,
  • senność podczas wykonywania codziennych czynności.

Zagrożenia bezdechu sennego:

OBS prowadzi do nieefektywnego wypoczynku znacznie wpływającego na poziom energii, sprawność umysłową i ogólne zdrowie na przestrzeni lat. Na bezdech senny zachorować może każdy, istnieje jednak kilka czynników wpływających na poziom ryzyka zachorowania.

 

 

Dlaczego wykonuje się badanie polisomnograficzne? Podstawowym celem badania polisomnograficznego jest ocena tego jak dana osoba śpi oraz, czy w czasie snu pojawiają się zaburzenia oddychania, czy nie. Ponadto oceniane są fazy snu i parametry kardiologiczne. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania jest podejrzenie zespołu zaburzeń oddychania w czasie snu – takiej choroby kiedy chory bardzo głośno chrapie, często przestaje w nocy oddychać, a w czasie dnia ma skłonność do zasypiania w przeróżnych okolicznościach.

Badania tego typu wykonuje się również wtedy, jeżeli ktoś ma inne problemy ze snem: cierpi na bezsenność, źle śpi lub bardzo często się w nocy budzi.

Na czym polega badanie polisomnograficzne? Mimo tajemniczej i skomplikowanie brzmiącej nazwy, to wszystko nie jest aż tak bardzo złożone. Można powiedzieć, że badanie polisomnograficzne polega na ciągłym zapisie snu osoby badanej. Jest to jednak pewne uproszczenie, gdyż rejestracja snu w aspekcie tego badania rozłożona jest na zapis czynności elektrycznej mózgu (elektroeencefalogram), ruchów gałek ocznych (elektrookulogram) oraz czynności mięśni podczas snu (elektromiogram). Bardzo istotnym elementem badania jest również zapis czynności oddychania: przepływu powietrza przez drogi oddechowe, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha oraz zwartości tlenu we krwi.

Dodatkowo prowadzi się również zapis dźwięków chrapania, elektrokardiogramu (EKG), rejestruje się ponadto zmiany pozycji ciała w czasie snu. Zapis tych wszystkich parametrów gromadzony jest w pamięci komputera, dla ułatwienia późniejszej interpretacji.

Badanie pełne polisomonograficzne wykonujemy w domu pacjenta, w naturalnych warunkach, na zminiaturyzowanym sprzęcie. Technik przyjeżdza, zakłada sprzęt, następnego dnia odbiera sprzęt i w ciągu kilku dni dostępny jest opis badania wykonany po analizie, przez lekarza specjalistę, wraz z zaleceniami dalszych kroków (konsultacje, leczenie itd.)

Jeżeli jesteście Państwo bardzo przywiązani do ulubionej poduszki, własnej kołdry czy też pościeli proszę je również zabrać ze sobą na badanie. Pracownia nie zapewnia posiłków, więc jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do spożywania dodatkowego posiłku w godzinach późno wieczornych lub konsumowania śniadania bezpośrednio po przebudzeniu, bardzo prosimy o zabranie ze sobą posiłku. Przypominamy jednocześnie o przyjęciu lub zabranie ze sobą wszystkich leków przyjmowanych wieczorem oraz rano. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do osób leczonych z powodu chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy też przewlekłych chorób układu oddechowego.

Bardzo ważne jest aby nie mieli Państwo zbyt dużych kłopotów z zaśnięciem w nowym miejscu, w tym celu wskazane jest aby:

Nie próbować porządnie się wyspać przed badaniem, aby wyniki „były lepsze”, Powstrzymać się od spożywania w dniu badania, kawy, mocnej herbaty oraz innych napojów zawierających kofeinę, teinę, alkohol lub inne substancje pobudzające.
 

Przebieg badania. Przed zamocowaniem wszystkich elektrod zostaniecie Państwo zapytani o której porze zazwyczaj chodzicie spać. Proces zakładania wszystkich czujników oraz elektrod zostanie dostosowany do tej godziny tak, aby nie zaburzać Państwa rytmu dobowego. Na skórze głowy, klatce piersiowej oraz brzuchu zostanie rozmieszczone kilkanaście różnych elektrod i czujników. Zostaną one zamontowane w taki sposób, że nie będą zbytnio krępowały ruchów i jeżeli zaistnieje taka konieczność, to bez żadnych problemów będziecie Państwo mogli skorzystać z toalety. Badania trwają zazwyczaj do godziny 6 rano, jeżeli w domu wstajecie Państwo wcześniej, proszę poinformować o tym technika. Należy jednak pamiętać o tym, że wskazane jest aby badanie polisomnograficzne trwało przynajmniej 6 godzin – większa ilość informacji znacznie ułatwia ustalenie właściwego rozpoznania. Przez cały czas trwania badania w sąsiednim pokoju będzie czuwała nad Panem/Panią osoba przeszkolona w zakresie medycyny snu. Zadaniem technika jest obserwacja przebiegu badania i ewentualnie poprawienie położenia czujników czy elektrod, które mogłyby się w czasie badania przemieścić. Jeżeli w czasie badania cos Państwa zaniepokoi lub obudzilibyście się Państwo z powodu jakiś dolegliwości lub konieczności wyjścia do toalety, proszę po prostu głośno o tym powiedzieć a technik natychmiast zareaguje.

Co się dzieje po zakończeniu badania? Następnego dnia rano wszystkie elektrody oraz czujniki zostaną odłączone i po wypełnieniu odpowiedniego kwestionariusza dotyczącego badania i jakości snu, zostanie ono zakończone. Przed godziną 7 rano będziecie mogli Państwo opuścić ośrodek. Po dokładnym opracowaniu wyników badania (maksymalnie w czasie 7 roboczych dni – analiza badania wymaga kilkugodzinnej pracy lekarza, który ocenia każdą chwilę przebiegu snu) otrzymacie Państwo ostateczny wynik, wówczas zostanie zaproponowany najbardziej odpowiedni schemat postępowania.

Laboratorium Polisomnograficzne:
Telefon: +48 22 642 65 02
Telefon komórkowy: +48 602 703 522

Pro-Medica Sp. z o.o.
E-mail: biuro@promedica.com.pl

Telefon: +48 22 642 65 02

Badania Pulsomnograficzne:
Telefon/Fax:
  +48 22 642 65 02

Telefon komórkowy: +48 602 242 646

Spirometria, badania czynnościowe płuc, polisomnografia:
Telefon: +48 22 642 65 02
Telefon komórkowy: +48 602 242 646